Краматорський
навчально-реабілітаційний центр «Гайок»

Керівник проекту : вихователь — Павлова Олена Олексіївна
Актуальність проекту: Проект присвячений актуальній проблемі — соціалізації дитини з особливими освітніми потребами. Одним з найважливіших

принципів навчання таких дітей є соціальне самовизначення, яке залежить від реалізації двох найважливіших умов. По-перше, необхідно забезпечити включеність дітей в реальні соціальні відносини. По-друге, надати кожній дитині можливість самореалізуватися в процесі соціальної взаємодії. Наші вихованці не мають відчувати труднощі в пристосуванні до навколишнього світу, у засвоєнні загальноприйнятих норм поведінки, опанування навичками спілкування.
Мета проекту: проект спрямований на створення умов для використання праці вихованців як ефективний засіб соціалізації та індивідуалізації особистості дитини.
Завдання проекту:

 • формування у дітей позитивного ставлення та інтересу до кулінарного мистецтва, побутової праці;
 • прищеплення навичок моральної поведінки, етики в найближчому оточенні;
 • виховання поваги до праці дорослих;
 • розширення соціальних зв’язків дітей;
 • формування життєво необхідних побутових умінь і навичок.

Ресурсне забезпечення проекту: продукти харчування за рецептами, фартушки. звичайна домашня начиння: качалка, дошка для розкачування тіста, сито, формочки для печива і ін.

 

babusyni smakolyky 1  babusyni smakolyky 2

 

Тістопластика

 • Як впливає тістопластика на дитину?
 • Дає дитині можливість створювати корисну річ власними руками
 • Відчувати себе значущім у цьому світі
 • Вносити в процес частинку свого «Я»
 • Навчає добру і такому важливому в житті умінню віддавати, а не тільки отримувати.

Всі діти люблять ліпити. Їм цікавий сам процес і результат. За допомогою таких матеріалів, як глина, пластилін, а також  тісто, можна зробити багато цікавого: забавну фігурку, іграшку, прикрасу. Готовий виріб дитині цікаво помацати, повертіти, погратися з ним, подарувати і,  звичайно, похвалитися «Це я зробив сам!».

Створюючи оригінальний твір, корисну річ власними руками дитина відчуває себе значущим в цьому світі, вносить в нього частинку свого «Я». Можливість творити - головна умова для гармонійного розвитку особистості дитини в цілому.

 • Технологічні особливості тістопластики

Наявність безлічі дрібних деталей. Закручування, витягування, переплітання частин, змазування, нанесення візерунків - все це є чудовою можливістю для розроблення дрібної моторики рук, яка відіграє велику роль у розвитку мовлення і логічного мислення. Займаючись ліпленням, дитина заспокоюється, стає більш урівноваженою і уважною.

Своїм корінням ліплення з тіста сягає в далеке минуле й тісно пов’язане з народними звичаями, святами, домашнім укладом. Зустрічаючи весну, зазвичай випікали виліплених з тіста пташок. За допомогою таких жайворонків діти закликали весну, дарували їх один одному, вкладаючи в подарунок символічний сенс.

Тісто стало дуже популярним матеріалом для ліплення і в нашому дошкільному закладі: воно еластичне, його легко обробляти, вироби з нього гарні, а робота з ним приносить задоволення і радість дітям і дорослим.

 • Солоне тісто

Настінні прикраси, забавні іграшки - сувеніри, дитячі ігри - все це можна зробити з солоного тіста. Такі прикраси володіють живою, теплою, домашньою атмосферою, адже, створюючи їх, людина вкладає в них частинку своєї душі. Все це так!  Процес ліплення з тіста однаково захоплює і дорослого, і дитину - і це чудово! Але з самого раннього дитинства малюк прагне брати участь саме в кулінарному процесі, починаючи з гри в пасочки, закінчуючи бажанням допомагати мамі на кухні. І ми вирішили - хай буде так! Наше печиво буде справжнім! Наші діти на те заслуговують. Малі люблять заняття по тістопластиці. Завжди радо до них готуються: надягають кухарську форму, миють руки, уважно слухають, старанно ліплять.

І з великим задоволенням, після випікання своїх виробів справжніми кухарями, запрошують усіх на чай! Щасливі і горді вони радо діляться і смачним печивом і успіхом! Ціль досягнута і це чудово! 

 • Інструменти для тістопластики

В якості інструментів для ліплення використовується звичайна домашня начиння: качалка, дошка для розкачування тіста, сито, формочки для печива тощо. Заняття тістопластикою допомагають дитині відчути себе творцем, розвивають уяву, фантазію, смак.

 • Порядок роботи:
 • Тривалість заняття - 30 хвилин. (Час на підготовку до заняття, на саму випічку печива і чаювання сюди не входить).
 • 30 хвилин - це заміс тіста і виготовлення з нього виробів. (Якщо тісто потребує відпочинку і вироби з тіста складні, наприклад, жайворонки - тісто готується дорослим вранці того дня, коли проводиться заняття).
 • При підготовці до заняття діти дотримуються певної послідовності і правил особистої гігієни. (Вони вчаться бути послідовними і охайними).
 • Діти разом з дорослим займаються виготовленням смачних виробів: вареників, вергунів, жайворонків, пиріжків, печива.
 • Діти навчаються працювати з тістом, виготовляти хлібні вироби, а ще - любити свою землю, рідний край, один одного.
 • Коли діти пригощають друзів і дорослих смачною випічкою, вони навчаються добру і такому важливому у житті вмінню віддавати, а не тільки отримувати.
 • Рецепти приготування тіста і правила випікання треба дивитися у додатку: Мала книга рецептів "Бабусині смаколики".